Zámecká vodárna na Hluboké je před dokončením

Zámecká vodárna v Hluboké nad Vltavou, která zásobuje zámecké kašny i zahradu užitkovou vodou, je před dokončením. V provozu budou nově obě Francisovy turbíny z roku 1908, vysoké tři metry. Celkové náklady na obnovu hrazené z dotace ministerstva kultury dosáhnou výše 5, 3 mil. Kč. Hotovo bude na přelomu února a března letošního roku.

Práce začaly během loňského srpna a jedná se o první zásadní rekonstrukci barokní stavby z roku 1735. “Snažíme se, aby oprava proběhla co nejcitlivěji s respektem k původním dochovaným prvkům. Viditelným problémem byly značné trhliny v obvodovém zdivu. Části zdí se proto musely nově přezdít, každý kámen se musel znovu vyspárovat, všechno zpevnit. Teď se dělají nové dřevěné konstrukce”, uvedl kastelán zámku Hluboká Martin Slaba. 

Vodní čerpadla pohánějí Francisovy turbíny, které jsou upevněny na dřevěných konstrukcích, což je podle kastelána Martina Slaby z technického pohledu něco výjimečného. Obě turbíny se musely rozebrat, odvézt a opravit, přičemž rotor každé má průměr 120 centimetrů. Od přelomu 70. a 80. let byla v provozu pouze jedna, druhá pomalu dosluhovala. Po opravě budou fungovat obě. Vodu budou tlačit 80 metrů vysoko do vzdálenosti 600 metrů od vltavského břehu, kde na návrší před průčelím zámku stojí historická vodárenská věž z 19. století. Její oprava a vybudování zavlažovacího systému budou dalším logickým krokem, který již v letošním roce naváže na obnovu vodárny. 

Z vodárny, kterou několikrát poničily povodně, se zalévají zámecké zahrady. Vltavská voda zásobuje zámek od 16. století. Nahoru se dříve tlačila pomocí dřevěných čerpadel, takzvaných trkačů. Starobylost vodárny dokládají nejenom písemné zprávy, ale i nový dendrochronologický průzkum datující jeden z dubových pilotů do roku 1544. Jelikož rekonstrukce vodárny potvrdila jedinečnost této technické památky, kastelán plánuje její prohlášení národní kulturní památkou.    

Více o vodárně také ve zprávě o zahájení její opravy.