Zámek Kratochvíle - zlacený sluncem Itálie

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Občerstvení: V zámecké cukrárně možnost kávy, studených nápojů a dortíků. Restaurace u Kratochvíle - možnost využití sezení na terase s výhledem na zámeckou vstupní věž. V Netolicích (2 km od zámku) další možnost občerstvení.
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Zámek Kratochvíle - stavba, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Je výrazem okázalé velkorysosti předního velmože království Viléma z Rožmberka. Ve své konečné podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a dekoračního umění doby renesance. Rozmarné zastavení ve shonu života.

Zámek Kratochvíle se nachází asi 28 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic a 25 kilometrů od zámku Hluboká. Návštěvu obou zámků zvládnete během jednoho dne.

Jednu z našich nejkrásnějších renesančních staveb, situovanou v malebné krajině mezi lesy, pastvinami a rybníky, nechal mezi lety 1583–1590 vystavět Vilém z Rožmberka. Tuto ojedinělou renesančně manýristickou stavbu pro něj vyprojektoval osvědčený stavitel Baltazar Maggi z Arogna. Letohrádek tak získal podobu vily typu italského casina, obklopené vodním příkopem a uzavřené obdélnou zahradou se vstupním traktem a obvodovou zdí členěnou izolovanými domky. Interiéry zámku prezentují období zdejšího působení posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Obytné i reprezentační místnosti byly zrestaurovány do podoby z konce 16. a začátku 17. století podle starých inventářů. Zcela mimořádnou kvalitu vykazuje štuková a malířská výzdoba interiéru vily, vycházející z loveckých motivů a výjevů z římských dějin. Součástí prohlídky je také zámecká kaple Narození Panny Marie a samozřejmě renesanční zahrada s vodním příkopem.

Doporučujeme Grand prohlídku zámkem Kratochvíle, která zahrnuje návštěvu renesanční vily a kostela Narození Panny Marie. Vstup do zámecké zahrady je v rámci tohoto okruhu zdarma. 


Tipy na výlet

Ve zdech zámku Červená Lhota plyne život již 600 let. Zámek během této doby několikrát výrazně změnil svoji tvář. Poprvé to bylo krátce po roce 1530, kdy zdejší...

Třeboň rožmberská, Třeboň schwarzenberská, Třeboň lázeňská, Třeboň líbezná, poklidná i životem kypící. Městu dominuje renesanční zámek obklopený rozlehlým anglickým...

Klášter cisterciáků ve Zlaté Koruně si díky své poloze v hlubokém vltavském údolí udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu roku 1785. Je dnes pokládán za jeden...